در این متن قصد دارم راجع به دلایل و انگیزه‌های کسب مهارت حرف بزنم و خیلی ساده، پاسخ سوالات پرتکراری رو بدم که احتمال دارد برای شما هم پیشامد کرده باشه. عنوان این متن با عبارت قبل از یادگیری هر مهارت باید… آغاز شده و فکر می‌کنم چک لیستی که در ادامه ارائه خواهد شد برای افرادی که علاقه‌مند به توسعه فردی باشند کافی و انگیزه بخش باشه.

مدتهاست که فکر یک شبه به جایی رسیدن واقعا خنده‌دار شده… (داخل پرانتز باید بگم منظورم کسب مهارته… اینجا ایرانه و شما می‌تونید یک شبه ورشکست یا میلیاردر بشید! و این اتفاق بستگی به خیلی چیزا داره… 😅🤦🏻‍♂️)

هیچ استاد یا آدم کاربلدی از اول اینکاره نبوده، هر کسی یک روزی از صفر شروع کرده و قدم به قدم از اشتباهاتش درس گرفته. سعی کنید با تلاش و یادگیری مداوم اونقدر در کارتون حرفه‌ای باشید که دیگران برای هم‌نشینی با شما لحظه‌شماری کنن و شما باشید که بهشون وقت بدید…

قبل از یادگیری هر مهارت باید…!

منظور من از عنوان کردن عبارت «مهارت» هر مهارتی است؛ بازاریابی محتوا باشد یا مکانیکی! ابتدای سال نو هستیم و خیلی‌ها برنامه‌ریزی برای سال جدید رو با انگیزه و انرژی فراوان انجام میدن… هیجان رو کنار بذاریم و با آرامش به آینده‌مون فکر کنیم. هیچکس جز ما قرار نیست اون رو بسازه!

مهارت مهم‌تر است یا مدرک ؟

اگر نمیدونید، در جریان باشید که این روزها مهارت و تجربه افراد اولویت بالاتری نسبت به مدرک تحصیلی، حین ارزشیابی آن‌ها دارد. اگر قصد کسب تجربه و آموختن در یک حوزه خاص را دارید باید بدونید که کارسختی پیش روی شماست…

این رو هم بدونید که تنها شمایید که آینده خودتون رو می‌سازید! تجربه کسب کنید، بیاموزید و برای کسب مهارت تلاش کنید. آموختن بدون هدف یا انگیزه درست مثل میکس کردن مواد اولیه بدون داشتن دانش و فهم از آشپزیه…

از خودتون بپرسید چرا؟

تکلیف خودتون رو با خودتون مشخص کنید. یک برگ کاغذ بردارید، تاریخ دقیق امروز رو روش یادداشت کنید و با آرامش از دلایلتون برای شروع یادگیری و انگیزه‌هاتون بنویسید. خوب یا بد، جدی یا مسخره! هر چی که باشه به شما ربط داره و میتونه در آینده‌ی شما موثر و حائز اهمیت باشه… در آرامش خاطر چند دقیقه برای خودتون وقت بگذارید.

به این سوالات پاسخ دهید:

 • چــــرا من میخوام تولید محتوا یاد بگیرم؟
 • چــــرا من میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم؟
 • چــــرا من میخوام طراحی یاد بگیرم؟
 • چــــرا من میخوام سئو یاد بگیرم؟
 • چــــرا من میخوام مکانیکی یاد بگیرم؟
 • چــــرا… چــــرا… چــــرا…

هدف‌گذاری کنید… لطفا با هدف‌های کوچک شروع کنید!

در ادامه چک لیست قبل از یادگیری هر مهارت باید به این نکته مهم میرسیم که هر استادی روزی شاگرد بوده و راجع به مهارتش چیزی نمیدونسته… با انتخاب هدف‌های کوچک و پشتکار داشتن و تلاش مداوم موفقیت خودتون رو تضمین خواهید کرد. خیلی اوقات برنده شدن مهم نیست، کوتاه نیامدن مهمه.

کارهای کوچکی مثل:

 • این هفته ۱۰ ساعت رو به دوره‌ای که ۲ سال پیش خریدم اختصاص میدم.
 • اولین وبسایتم رو تا یکشنبه میارم بالا…
 • ۳ برابر هفته پیش در فضای مجازی فعالیت می‌کنم.

اگر دنبال انگیزه هستید…

حتما شما هم شنیدید که میگن: «یک دلیل برای کسی که چیزی رو بخواد کافیه و هزار دلیل برای کسی که چیزی رو نمیخواد ناکافی!» پیشنهاد می‌کنم برای کسب انگیزه به این چیزا فکر کنید…

 • اگر این مهارت رو یادبگیرم چی گیرم میاد؟
 • آموختن این مهارت چه تغییری در زندگی و کارم ایجاد میکنه؟
 • این اتفاق چقدر در زندگی من موثره و من رو به کجاها خواهد برد؟
 • به پول، وجهه اجتماعی، دایره دوستان و… فکر کنید.

ثابت قدم باشید!

مثل بقیه بودن کاری نداره! اگر قصد دارید بهتر از سایرین باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید، باید سختی‌های راه رو تحمل کنید. هدف‌های کوچک رو با وسواس برای خودتون تعریف کنید و در ازای دستیابی به هرکدام به خودتون جایزه بدید. در جریان باشید که استمرار و تلاش تنها وجه تمایز شما نسبت به سایرین خواهد بود.

خوشحال میشم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید در دیدگاه‌ها با من در میان بگذارید.