در این مطلب قصد دارم لیست کاملی از پادکست‌های فارسی که با موضوع محتوا و بازاریابی محتوا به زبان فارسی برای علاقه‌مندان به این بحث قابل دسترس هست رو جمع‌آوری و ارائه کنم. شاید اگر این متن رو برای هر پرسونای مخاطبی آماده می‌کردم، قبل از هر چیز باید به تعریف حتی جزیی از پادکست می‌پرداختم، اما اعتقاد دارم که برای افرادی که مخاطب این مطلب هستند نیازی به تعریف مفهوم پادکست نیست! من علی پوربافرانی هستم، در ادامه این لیست با معرفی ۹ پادکست بازاریابی محتوا به زبان فارسی با من همراه باشید.

پادکست بازاریابی محتوا به زبان فارسی

تا یکی دو سال پیش یافتن پادکست‌هایی که به موضوعات اختصاصی پرداخته باشد بسیار سخت بود. حتی در همین موضوع محتوا بسیاری از ما به پادکست‌های محتوایی انگلیسی زبان مثل گزینه محبوبی که در درسنامه سایت متمم ارائه شده بود و به زبان انگلیسی بود بسنده می‌کردیم.

همچنان پادکست Content Inc. از Joe Pulizzi با اپیزودهای حداکثر ۱۰ دقیقه‌ای یک راهنمای موجز و کامل در موضوع Content Marketing است. پادکست استراتژی محتوا نیز که در ۱۵ قسمت معرفی شده بود Content Talks نام داشت و توسط کریستینا هالورسون میزبانی و ارائه میشد هم از گزینه‌های ارزشمند جهت بررسی است.

اکنون شرایط بسیار متفاوت‌تر از قبل است و به نظر فرصت مناسبی است، که اقدام به ارائه یک لیست کامل از پادکست‌های بازاریابی محتوا به زبان فارسی کرده و در ارائه و دسترسی علاقه مندان به این لیست ارزشمند سهم کوچکی داشته باشم.

اگر به بحث بازاریابی محتوا (Content Marketing) و تمامی حواشی و جزییاتش علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنم هیچکدام از عناوین این لیست رو از دست ندید و حتما عناوینی که در Castbox هستند رو دنبال کنید.

این لیست در بهار ۹۹ آماده شده و احتمال دارد گزینه‌ای از قلم افتاده باشد، در صورتی که شما پادکستی رو میشناسید که به موضوع محتوا و بازاریابی محتوا مرتبط است حتما به من معرفی کنید تا در ادامه لیست قرار بگیرد.

پادکست سفر محتوا

جای شک و شبه نیست که باید این لیست رو با سفر محتوا آغاز کنیم، احسان تاجیک و همسرش سمانه سادات جمدی نزدیک به دو سال است که با طرح‌ریزی یک هدف مدون اقدام به تهیه این پادکست تخصصی در حوزه بازاریابی محتوا کرده‌اند.

پادکست سفر محتوا یک منبع خوب و به جاست که با ارائه یک نقشه راه مدون قرار بر این دارد که مخاطبش را به یک استراتژیست محتوای ایده‌آل نزدیک کند. تاکنون ۲۴ ایستگاه از این پادکست ارائه شده است و همزمان اپیزود‌ها و برنامه‌های مختلفی نیز در دستور کار احسان تاجیک و همسرش بوده است.

کمپین کوله‌پشتی محتوا در انتهای سال ۹۸ توسط سفر محتوا اجرا شد و بالغ بر ۵۵۰ دقیقه پادکست توسط بازاریاب‌های محتوایی با یک موضوع مشترک خلق و ارائه شد. (من هم در این کمپین سهم کوچکی داشتم، اینجا پادکست من رو هم میتونید بشنوید.)

احسان تاجیک و سمانه سادات جمدی - پادکست سفر محتوا

احسان تاجیک و سمانه سادات جمدی – پادکست سفر محتوا

پیشنهاد می‌کنم داستان سفر محتوا حتما در وبسایتشان بخوانید. در ضمن مطالبی مثل خلاصه کتاب بازاریابی محتوایی نوشته‌ی جو پولیتسی و خلاصه کتاب ماشین محتوا نوشته‌ی دن نوریس رو در اولین فرصت در کانالشون بشنوید.

برای شنیدن پادکست سفر محتوا: در پادگیرها وبسایت سفر محتواکانال تلگرام سفر محتوا

رادیو محتوا و پادکست نیوتب

رادیو محتوا در ۷ قسمت آماده شده در وبسایت کانتنت برگر منتشر شده است. میزبانان این پادکست سجاد بهجتی، بابک یزدی، احسان طریقت هستند که در کنار هم به بررسی کتاب Epic Content Marketing پرداخته‌اند. در متن معرفی این پادکست می‌خوانیم:

رادیو محتوا مجموعه پادکستی درباره بازاریابی محتوایی است، سعی کردیم از محتوای کتاب “Epic Content Marketing” استفاده کرده و بر اساس سرفصل‌های کتاب، موضوعات این پادکست را ضبط کنیم، البته بخش کمی از پادکست به محتوای کتاب اختصاص پیدا کرده، و سعی کردیم موضوعات را فراتر از کتاب باز کرده و با دید افرادی که در بحث حضور دارند مطرح کنیم.

بابک یزدی، سجاد بهجتی و احسان طریقت - رادیو محتوا

بابک یزدی، سجاد بهجتی و احسان طریقت – رادیو محتوا

همانطور که در توضیحات گفته شد این پادکست بازاریابی محتوا فارسی تنها در ۷ قسمت خلاصه می‌شود و طی آن می‌توانید با تجربیات ۳ متخصصی که در این پادکست میزبان شما هستند در زمینه بازاریابی محتوا بر اساس سرفصل‌های کتاب معرفی شده آشنا شوید.

در جریان باشید که سجاد بهجتی به تازگی اقدام به انتشار پادکست دیگری با نام نیوتب (New Tab) کرده است. تاکنون ۴ قسمت از نیوتب با موضوع “شایعه” به انتشار رسیده است.

برای شنیدن رادیو محتوا: رادیو محتوا در کانتنت برگر

برای شنیدن نیوتب: نیوتب در کانتنت برگر نیوتب در کست باکس

پادکست مسیر محتوا و کافه محتوا

این پادکست به صورت وویس‌های ارسالی در کانال تلگرام بوده و توسط آیدین داریان ارائه می‌شود. تاکنون ۱۲ قسمت از این پادکست بازاریابی محتوا توسط آیدین در کانال تلگرام BrandUp آپلود شده و عناوین و موضوعاتی نظیر: مسیر موفقیت درحوزه محتواچیستی و چرایی بازاریابی محتوایی /  چیستی و چرایی بازاریابی درونگرا / استراتژی محتوا / هایپرمارکت محتوا / کیفیت محتواداستانسراییمخاطب یا پرسوناتقویم محتواییتولید پادکست را پوشش داده است.

در ضمن طبق اطلاعات من آیدین داریان عزیز همراه با دوستانی مثل یاور مشیرفر و امیرمحمد شیخ‌نژاد پادکست دیگری به نام کافه محتوا رو هم در دستور کار دارند که به صورت اختصاصی به کارآموزهای دوره‌های تخصصی ارائه میشود. (در کانال تلگرام BrandUp چند قسمت از اون رو خواهید یافت.)

آیدین داریان - مسیر محتوا

آیدین داریان – مسیر محتوا

برای شنیدن پادکست مسیر محتوا: کانال تلگرام BrandUp مسیرمحتوا در کست باکس

برای شنیدن پادکست کافه محتوا: کافه محتوا در کست باکس

پرسش‌های پرتکرار در بازاریابی محتوایی

امیرمحمد شیخ‌نژاد در این مجموعه پادکست به سوالات پرتکرار در زمینه بازاریابی محتوا پاسخ داده و این پادکست بازاریابی محتوا خیلی موجز و مفید به بررسی راهکارهای پرداخته که هر کسب‌وکار کوچکی به دانستن راجع به آنها نیاز دارد. امیر در متن معرفی این پادکست اینطور نوشته:

این روزها پرسش‌های پرتکرار مختلفی درباره بازاریابی محتوایی و هر آنچه که به آن مربوط می‌شد را دریافت می‌کردم. این گونه شد که ایده‌ای به ذهنم خورد که هر هفته یکی از سوال‌ها را انتخاب و چند دقیقه‌ای در قالب یک فایل صوتی منتشر کنم. این سلسله ادامه پیدا کرد تا در قالب مجموعه‌ای از فایل‌های صوتی منتشر کنم

امیرمحمد شیخ نژاد - پرسش‌های پر تکرار در بازاریابی محتوایی

امیرمحمد شیخ نژاد – پرسش‌های پر تکرار در بازاریابی محتوایی

پاسخ‌های این سوالات را در این مجموعه پادکست خواهید یافت:

  • نمی‌دانم چه محتوایی تولید کنم؟
  • چگونه عملکرد مثبت یا منفی تولید محتوا را بسنجم؟
  • به چه روشی استراتژی محتوایی را اجرا کنیم؟
  • ایده‌هایی محتوایی زیادی دارم ولی نمی‌دانم از کدام شروع کنم؟
  • چگونه از محتوا بازخورد بگیریم؟
  • چگونه با تنوع مخاطبینی که دارم برای همه آن‌ها محتوا مناسب تولید کنیم؟
  • چگونه در تیم کاری خود خروجی مطلوب داشته باشیم؟
  • آیا محاوره‌ای بنویسیم یا ننویسیم؟
  • چگونه محتوا را از نظر سئو بهینه سازی کنیم؟
  • چگونه یک تیم محتوا را به یک خروجی استاندارد هدایت کنیم؟

برای شنیدن پادکست سوالات پرتکرار محتوایی: وبسایت امیرمحمد شیخ‌نژاد

کار و کسب از عادل طالبی

اول کار بعد کسب! این شعار معروف عادل طالبی است. وقتی پای کسب‌و‌کار در اینترنت در میان باشد، عادل طالبی عزیز که علاقه‌ای هم به استاد خطاب شدن ندارد حضور خواهد داشت! کانال تلگرامی آقای طالبی در زمینه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ می‌تواند خوراک شما را برای ماه‌ها تامین کند! وویس‌های و فایل‌های صوتی عادل طالبی در بدون شک پاسخ بسیاری از سوالات شما را خواهد داد و می‌توانید با خیال جمع ساعت‌ها وقت خود را برای شنیدن آنها برنامه ریزی کنید.

برای شروع عضو کانال کار و کسب شوید و در عبارت “بازاریابی محتوا” رو جستجو کنید.

کانال کار و کسب - عادل طالبی

کانال کار و کسب – عادل طالبی

وسعت و گستردگی عناوین ارائه شده در کانال کار و کسب آنقدر زیاد است که شاید در نگاه اول شما را گیج کند. پیشنهاد می‌کنم در قدم اول این پست از کانال سری بزنید.

برای دسترسی به کانال کار و کسب: کانال تلگرام کار و کسب

پادکست محتواتیم

شاهین کلانتری از فعال‌های نویسندگی و تولید محتوای ناب و شایسته در فضای مجازی است، اگر شرایطش را دارید دوره‌های نویسندگی و محتوای او را ابدا از دست ندهید! شاهین در سری فایل‌های صوتی محتواتیم که به عنوان یک پادکست بازاریابی محتوا در لیست ما قرار دارد، به مباحث مختلفی در زمینه محتوا می‌پردازد.

پادکست محتواتیم - شاهین کلانتری

پادکست محتواتیم – شاهین کلانتری

شاهین در ابتدای صفحه معرفی پادکست محتواتیم نوشته است:

برای نجات سرزمین پارس از دروغ و خشکسالی، محتوا تولید کنید!
-کورش کبیر

اگر کنجکاو هستید که با محتوا و بازاریابی محتوا به روش شاهین کلانتری بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم این پادکست را در برنامه داشته باشید. تا فراموش نکرده‌ام، شاهین عزیز یک پادکست دیگر هم دارد با نام رادیو نویسندگی که شنیدن آن برای تولیدکنندگان محتوای متنی خالی از لطف نیست.

برای شنیدن پادکست محتواتیم: وبسایت شاهین کلانتری

برای شنیدن رادیو نویسندگی: وبسایت شاهین کلانتری

پادکست یادگیری دیجیتال مارکتینگ به زبانی ساده

علیرضا ابراهیمیان از آن دست فعال‌های حوزه دیجیتال مارکتینگ هست که میتواند در مسیر رشد شما نقش بسزایی داشته باشد. پیشنهاد میکنم در کنار مرور و بررسی کانال تلگرامی دیجیتال مارکتینگ از مجموعه پادکست‌های منتشر شده در زمینه‌ی محتوا و دیجیتال مارکتینگ او هم کمال بهره رو ببرید. مباحث مختلف و عمومی در زمینه دیجیتال مارکتینگ در این رشته پادکست مطرح شده است.

پادکست یادگیری دیجیتال مارکتینگ به زبانی ساده - علیرضا ابراهیمیان

پادکست یادگیری دیجیتال مارکتینگ به زبانی ساده – علیرضا ابراهیمیان

علیرضا در پادکست دیجیتالینگ به مباحثی مثل استراتژی محتوا، اینستاگرام مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، بلاگ نویسی و سئو پرداخته است. ارائه سازمان یافته و قابل قبول این سلسله پادکست همچنان ادامه دارد و خوشبختانه می‌توانید آنها را در Castbox هم پیگیری کنید.

برای شنیدن پادکست علیرضا ابراهیمیان: در کست باکس کانال تلگرام دیجیتالینگ نقشه راه بازاریابی دیجیتال

پادکست وب مستر پلاس

رسانه وب مستر پلاس به عنوان یک نام شناخته شده در زمینه دیجیتال مارکتینگ چند سالی است که به خوبی در حال فعالیت است. این پادکست به این دلیل در لیست پادکست‌های بازاریابی محتوا فارسی قرار میگیرد که در ضمن محتوای عمومی در بخش دیجیتال مارکتینگ، جسته و گریخته به بازاریابی محتوایی هم گوشه چشمی داشته و بعضی از اپیزودهای آن ارزش مرور را داراست.

بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا در پادکست وب مستر پلاس

بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا در پادکست وب مستر پلاس

در توضیحات این پادکست میخوانیم:

هدف از تولید پادکست‌های دیجیتالی، رشد و آگاهی و پیشرفت در حوزه‌های: سئو و بهینه سازی وب سایت، دیجیتال مارکتینگ، استارتاپ و کار و کسب، معرفی و رپورتاژ محصولات و خدمات و سایت‌ها می‌باشد.
گویندگی و تدوین پادکست‌ها توسط صادق رشیدیان؛ با بیش از ۵ سال سابقه در حوزه گویندگی، دوبله، صداپیشگی را داشته‌اند، تولید می‌گردد.

برای شنیدن پادکست وب مستر پلاس: در وبسایت وب مستر پلاس

کلاف محتوا از آکادمی وبسیما

رویکرد این رشته از پادکست مفاهیم سئویی و تاثیر آنها بر محتواست. فهمیدن سئو و فن ارائه محتوایی که برای موتور‌های جستجو قابل فهم باشد از مهمترین تخصص‌های است که یک بازاریاب محتوایی باید آن را به خوبی درک کند. در توضیحات این پادکست میخوانیم:

فرض کنید در حال نواختنِ گیتار در یک جنگل متروکه هستیم، با این‌که بهترین ملودی دنیا را می‌نوازیم، این صدای دلنشین به گوش کسی نمی‌رسد! حالا اگر همین آهنگ را در یکی از خیابان‌های شلوغ شهر تهران بنوازیم چه می‌شود؟

کلاف محتوا از آکادمی وبسیما

کلاف محتوا از آکادمی وبسیما

در این مجموعه پادکست با جزییاتی آشنا خواهید شد که مهارت شما در آماده سازی محتوای متنی را بهبود خواهد بخشید. شامل سوالات متداول و پرتکراری که برای آماده سازی مقالات سئو شده باید با آنها آشنا باشید.

برای شنیدن پادکست کلاف محتوا: وبسیما در گوگل پادکست

این لیست در بهار ۹۹ آماده شده و احتمال داره گزینه‌ای رو درش از قلم انداخته باشم، در صورتی که شما پادکستی رو میشناسید که به موضوع محتوا و بازاریابی محتوا مرتبط هست حتما به من معرفی کنید تا در ادامه لیست قرار بگیره.

 

View this post on Instagram

 

. همه پادکست‌های فارسی با موضوع بازاریابی محتوایی رو اینجا با جزییاتی که باید راجع بهشون بدونید لیست کردم. . 🔸 پادکست سفرمحتوا 🔸رادیو محتوا و پادکست نیو تب 🔸پادکست مسیر محتوا و کافه محتوا 🔸پرسش‌های پرتکرار در بازاریابی محتوایی 🔸کار و کسب از عادل طالبی 🔸پادکست محتواتیم 🔸پادکست یادگیری دیجیتال مارکتینگ به زبانی ساده 🔸پادکست وب مستر پلاس 🔸کلاف محتوا از آکادمی وبسیما . 🔺اگر علاقه‌مند به محتوا و Content Marketing هستید، یه نگاهی بهش بندازید. . لینک دسترسی به این پادکست‌ها رو در بایو پیج خواهید یافت. #محتواتراپی #پادکست #بازاریابی_محتوا #محتوا #بازاریابی #بازاریابی_محتوایی #عادل_طالبی #شاهین_کلانتری #سجاد_بهجتی #سفرمحتوا #کافه_محتوا #وبسیما #مارکتینگ #دیجیتال_مارکتینگ #contentmarketing #podcast #content #digitalmarketing

A post shared by alipb (@alipb) on