این مقاله رو به معرفی شاخص‌ترین دوره‌های آموزشی رایگان Content Marketing اختصاص دادم و سعی کردم گلچینی از دوره های آنلاین رایگان (به زبان انگلیسی) رو لیست کنم و البته بروز نگهش دارم. بعد از بررسی هر پکیج آموزشی بر اساس معیارهای خودم از ۱۰ نمره ای رو بهش اختصاص دادم (معیارهام سادگی، پوشش کامل مفاهیم، نحوه ارائه درس، درسنامه و چند مورد دیگه بوده) که امیدوارم در انتخاب دوره بتونه برای شما راهگشا باشه…

اگر به بحث محتوا و بازاریابی محتوا علاقه‌مند هستید توصیه می‌کنم برای تکمیل کردن اطلاعاتتون حتما وقت بگذارید و یکی دو مورد از دوره‌های آنلاین رو به صورت کامل بگذرونید، این دوره‌ها به صورت مفصل به بحث‌های Content Marketing پرداختن و تک تکشون از قابل اعتمادترین دوره‌های آموزشی هستند که رایگان بودنشون ارزش اونها رو دو چندان میکنه.

دوره آموزشی رایگان بازاریابی محتوایی در Hubspot Academy

دوره آموزشی رایگان بازاریابی محتوایی در Hubspot Academy

hubspot Academy

گزینه اول از دوره هایی آموزشی رایگان Content Marketing بدون هیچ تردیدی Hubspot خواهد بود. اگر Hubspot رو نمیشناسید باید بگم که این شرکت از مطرح‌ترین توسعه دهندگان نرم‌افزار و سیستم‌های جامع است و در بخش آموزشی مجموعه آنلاینش با نام Hubspot Academy تمرکز رو روی آموزش مارکتینگ به مشتریانش گذاشته. طبق آمار‌های منتشر شده تابحال بالای ۱۰۰.۰۰۰ مارکتر از دوره‌های رایگان این شرکت استفاده کردند، پس از گذروندن روند ثبت نام به آسونی می‌تونید دوره مدنظرتون رو انتخاب کنید و استارت یادگیری رو بزنید. اولین پیشنهادم دوره Content Marketing هستش!

پکیج کامل بازاریابی محتوایی در Hubspot شامل ۱۲ درس متفاوته که مواردی مثل (فهم صحیح از بازاریابی محتوا) Understanding Content Marketing و (برنامه ریزی طولانی مدت برای بازاریابی محتوا) Planning a Long-Term Content Strategy و (تحلیل و بررسی محتوای شما) Measuring and Analyzing Your Content رو شامل میشه.

دوره‌های Hubspot برای تازه کارها بسیار عالی است و اگر در زمینه تولید محتوا سابقه و تجربه کاری دارید، توصیه میکنم برای بروز کردن اطلاعاتتون ابدا این مجموعه آموزشی رو از دست ندید.

ویژگی دوره‌های آموزشی hubspot Academy

 • زبان انگلیسی ساده و قابل فهم + زیرنویس انگلیسی
 • Study Guide دقیق و طراحی شده
 • امکان دانلود اسکریپت زیرنویس‌ها و اسلایدها
 • دوره رایگان Content Marketing شامل ۴۵ ویدیوی آموزشی

مدت زمان دوره: ۸ ساعت

امتیاز من به این پکیج اموزشی: ۹ از ۱۰

برای شروع: اینجا کلیک کنید

دوره رایگان بازاریابی محتوایی در Google Digital Garage

دوره رایگان بازاریابی محتوایی در Google Digital Garage

Google Digital Garage

اگر با پلتفرم Grow with Google آشنا باشید میدونید که Google Digital Garage بخشی از اون به حساب میاد. این مجموعه رایگان هست و در ۱۲۶ دوره روش‌های توسعه کسب‌وکار آنلاین رو به شما ارائه میده. از جمله درس‌هایی که پشت سر خواهید گذاشت: Your First Steps in Online Success (اولین قدم برای کسب موفقیت در فضای انلاین) – Getting Started with Content Marketing (شروع کار با بازاریابی محتوایی) – Turn Data into insights (تبدیل داده‌ها به بینش و فهم).

نکته مهم راجع به دوره های Google Digital Garage اینه که این دوره‌ها ترتیب و نقشه راه دقیقی ندارن، شما کاملا آزاد هستید و میتونید هر کدام رو تمایل داشتید برای شروع انتخاب کنید و زمانبندی دقیقی هم براش تعریف نشده.

اگر گرفتن certificate از گوگل براتون اهمیت داره، باید بگم که بعد از اتمام تمامی دوره‌ها میتونید certificate این مجموعه آموزشی رو به رزومه‌تون اضافه کنید.

ویژگی دوره‌های آموزشی Google Digital Garage

 • زبان انگلیسی ساده و قابل فهم
 • ویدیو‌ها همگی لینک یوتیوب دارن و اگر تلاش کنید می‌تونید اونها رو دانلود هم بکنید!
 • نکات کلیدی هر درس و آزمون بعد از هر درس ارائه میشه
 • تنوع دوره‌ها و مهارت‌های آموزشی بسیار زیاد است.

مدت زمان دوره: بسته به دوره انتخابی از ۱ تا ۸ ساعت

امتیاز من به این پکیج اموزشی: ۷ از ۱۰

برای شروع: اینجا کلید کنید. (در جریان باشید که باید VPN شما روشن باشه)

دوره رایگان بازاریابی محتوا در Quick Sprout University

دوره رایگان بازاریابی محتوا در Quick Sprout University

Quick Sprout University

یکی دیگر از گزینه‌های ارزشمند و غیر قابل چشم پوشی در لیست دوره‌های آموزشی رایگان Content Marketing کورس‌های آموزشی Quick Sprout University است. دسترسی به مراجع درسی در Quick Sprout University نیازی به ثبت نام نداره و با حیال راحت میتونید بدون دریافت ایمیل‌های بی‌مصرف و تبلیغاتی از دوره‌های آموزشیش لذت ببرید.

وقتی به صفحه یک درس در دوره‌های Quick Sprout University مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شید که طراحی و روند کار با سایر دوره‌ها متفاوته و سبک و سیاق ارائه شدن درس‌ها به شیوه متفاوتی صورت گرفته، ویدیوها و ایفنوگرافی‌هایی که با توجه به موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرن واقعا موثر هستند و نمیشه ابدا اون‌ها رو نادیده گرفت.

دوره‌‌ی Content Marketing در Quick Sprout در ۳ سطح مقدمانی یا Beginner، متوسط یا Intermediate و حرفه‌ای Advance دسته بندی شده.

ویژگی دوره‌های آموزشی Quick Sprout University

 • ویدیوی کمتر و متن و تصاویر بیشتر
 • دسترسی کامل به تمامی مقالات و منابع
 • مثال‌ها و جزییات مختلفی که میتونه ساعت‌ها شما رو درگیر موضوع مورد بحث بکنه
 • تنوع بسیار بالای محتوای ارائه شده در بحث هایی مثل اینفوگرافیک، خلاقیت محتوا، کیفیت محتوا، توزیع و استراتژی محتوا

مدت زمان دوره: محتوای ارائه شده متنی بوده و مدت زمان به سرعت شما بستگی دارد!

امتیاز من به این پکیج اموزشی: ۶ از ۱۰

برای شروع: اینجا کلیک کنید. (در جریان باشید که باید VPN شما روشن باشه)

دوره‌های آموزشی رایگان Content Marketing در Coursera

دوره‌های آموزشی رایگان Content Marketing در Coursera

Coursera

از ارزشمندترین دوره‌های آموزشی رایگان Content Marketing دوره‌‌ی Coursera است با عنوان The Strategy of Content Marketing (استراتژی بازاریابی محتوا). دوره‌های آموزشی Coursera توسط تیم توسعه دانشگاه California تهیه و تنطیم شده و خوشبختانه تماما به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته…

از نکات کلیدی قابل اشاره در این دوره بررسی جزییاتی است که به کارآفرینان جهت ایجاد محتوای با کیفیت ارائه شده که قرار است هدف Engage بیشتر مخاطب را تامین کند.

در انتهای هر درس شما می‌آموزید که آموخته‌هایتان را چگونه در ساز و کار بیزینس خودتان اعمال کنید. اگر دنبال یک دوره جهت پرورش استعدادتون در این زمینه هستید این دوره پیشنهاد میشه.

ویژگی دوره‌های آموزشی Coursera 

 • زبان انگلیسی فوق العاده روان همراه با زیرنویس
 • زمانبندی دلخواه جهت مشاهده و مرور ویدیو ها
 • پوشش دادن موضوعاتی نظیر مدیریت محتوا و کپی رایتینگ در کنار پرداختن به موضوعات Content Marketing
 • درگیری بیشتر دانشجو با تمرین‌ها و مثال هایی که شما را با موقعیت‌های واقعی آشنا خواهد کرد.

مدت زمان دوره: ۱۶ ساعت ویدیو

امتیاز من به این پکیج اموزشی: ۸ از ۱۰

برای شروع: اینجا کلیک کنید.

دوره‌ رایگان Content Marketing در Emarketing Institute

دوره‌ رایگان Content Marketing در Emarketing Institute

Emarketing Institute

برای استفاده از دوره‌های رایگان Content Marketing از Emarketing Institute تنها کافیه در سایتش ثبت نام کنید و دسترسی کامل هم به این دوره و هم سایر دوره‌های آنلاین (البته به صورت فایل PDF) خواهید داشت. در ضمن در انتهای دوره‌ها درصورت موفقیت در آزمون‌ها certification دربافت خواهید کرد.

طبق بررسی‌های من کورس‌های طراحی شده در این دوره‌های آموزشی بیشتر بدرد تازه‌کارها میخوره، اگر نیاز به یک دوره مختصر و مفید راجع به بازاریابی محتوا دارید این دوره رو پیشنهاد می‌کنم. درجریان باشید که برای گذروندن دوره‌های متوسط به بالا باید یک آزمون بدید و حداقل امتیاز شما باید ۵۰ از ۱۰۰ باشه.

ویژگی دوره‌های آموزشی Emarketing Institute

 • ارائه دوره به صورت متنی و فایل‌های PDF
 • زمانبندی دلخواه
 • ارائه مدرک بعد از قبولی در هر آزمون
 • سطح ارائه در این دوره مقدماتی می‌باشد.
 • با یک ثبت نام ساده شما به تمامی دوره‌ها دسترسی خواهید داشت.
 • دوره‌های شاخصی همچون Affiliate Marketing و Blogging در زمینه بازاریابی محتوایی غیر قابل چشم پوشی هستند.

مدت زمان دوره: بسته به سرعت مطالعه شما (دوره‌های در فایل‌های متنی حدودا ۱۶۰ صفحه‌ای تدوین شده است.)

امتیاز من به این پکیج اموزشی: ۶ از ۱۰

برای شروع: اینجا کلیک کنید.

دوره‌ رایگان Content Marketing در SkillShare

دوره‌ رایگان Content Marketing در SkillShare

SkillShare

وبسایت SkillShare شامل هزاران دوره آموزشی رایگان در زمینه‌های مختلف بوده و یکی از همین دوره‌ها بازاریابی محتواست. پیشنهاد می‌کنم از سایر دوره‌های دیجیتال مارکتینگ هم غافل نشید، این دوره‌ها واقعا ارزشمند هستند و خیال شما رو بابت بسیاری از نیازهاتون راحت خواهد کرد.

در جریان باشید که برای دسترسی به دوره‌های پیشرفته باید دوره‌های ابتدایی رو پشت سر بگذارید. البته تنوع دوره‌ها بسیار بالاست، اگر میخوایید منظور من رو متوجه بشید عبارت Content Marketing رو در فیلد جستجوی دوره‌ها جستجو کنید!

ویژگی دوره‌های آموزشی SkillShare 

 • ویدیو‌های بسیار با کیفیت و زبان انگلیسی ساده و روان
 • متن کامل ویدیو‌ها در هر صفحه قابل مشاهده است.
 • انبوهی از ایده‌ها و روش‌ها در مثال‌ها و منابع دوره‌ها موجود است
 • مدرس‌های مختلف با ایده‌های مختلفی به تدریس موضوعات پرداخته اند و همین نکته وجه تمایز SkillShare است.

مدت زمان دوره: بسته به انتخاب دوره و مدرس کاملا متفاوت است!

امتیاز من به این پکیج اموزشی: متاسفانه امکان تست تمامی دوره‌ها رو نداشتم! اما از نظر کیفی سطح همگی قابل قبول بود 👌

برای شروع: اینجا کلیک کنید.

جمع‌بندی

در انتهای این متن باید بگم، دوره‌های معرفی شده همگی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و روزانه هزاران علاقه‌مند رو به خودشون مشغول می‌کنند، اما نباید این نکته رو فراموش کنیم در مواردی این دوره‌ها با دوره‌هایی نظیر Udemy و امثالهم که با قیمت‌های مختلفی قابل استفاده هستند مقایسه می‌شوند. در هر صورت امیدوارم در این مقاله در انتخاب یک دوره مناسب به شما کمک کرده باشم.

در مطلب جداگانه‌ای حتما به بررسی دوره‌های آنلاین رایگان بازاریابی محتوایی به زبان فارسی خواهم پرداخت… خوشحال میشم پیشنهادهاتون رو بدونم.

منابع: + +

 

View this post on Instagram

 

. نیازی به تسلط در برنامه نویسی یا سایر علوم کامپیوتر نیست، بازاریابی محتوا کاملا متکی به خود شماست، خود شما با برنامه و هدفگذاری میتونید کسب‌وکارتون رو توسعه بدید و مشتری‌های جدید جذب کنید! . اگر به بحث محتوا و بازاریابی محتوا علاقه‌مند هستید توصیه می‌کنم برای تکمیل کردن اطلاعاتتون حتما وقت بگذارید و یکی دو مورد از دوره‌های آنلاین رو به صورت کامل بگذرونید، این دوره‌ها به صورت مفصل به بحث‌های Content Marketing پرداختن و تک تکشون از قابل اعتمادترین دوره‌های آموزشی هستند که رایگان بودنشون ارزش اونها رو دو چندان میکنه. . قرنطینه و خونه نشینی رو به یک برگ برنده بدل کنید، برنامه بچینید و در زمان کمی برای بیزینس خودتون یک اهرم ایجاد کنید. . تک تک دوره هایی که معرفی شده رو خودم بررسی کردم و جزییات بیشتری راجع به هریک در بلاگم نوشتم، لینک های دسترسی به هرکدام رو هم اونجا پیدا می کنید. . سعی کردم بر حسب جزییات و نکاتی که در دوره ها گفته میشه امتیازی هم به هر کدام از دوره ها بدم، معیارهای امتیاز بندی رو در متن مقاله شرح دادم و تنها هدفم این بوده که شما رو در انتخاب دوره بهتر یاری کنم. . بزودی بابت دوره های زبان فارسی که تعدادشون بسیار محدود هم هست خواهم نوشت و شما رو با دوره های آموزشی فارسی هم آشنا خواهم کرد. سوال یا ابهامی بود در دیدگاه ها بپرسید، در اولین فرصت پاسخ خواهم داد. . @alipb Alipb.ir #بازاریابی_محتوا #بازاریابی_محتوایی #محتوا #دیجیتال_مارکتینگ #Content #contentmarketing #علی_پوربافرانی #alipb

A post shared by ali.pb (@alipb) on