وبلاگ نویسی از آن دسته کارهایی است که گویا در ظاهر اهمیت و محبوبیتش را در میان کاربران از دست داده اما در باطن جریان چیز دیگری است! فرای پیشینه ۲۵ ساله وبلاگ نویسی باید گفت هم‌اکنون حتی در سال ۲۰۲۰ هم دلیل کافی برای وبلاگ داشتن و نوشتن وجود دارد. من علی پوربافرانی هستم و در ادامه سعی دارم برای شما از فواید وبلاگ نویسی بگم، با من همراه باشید.

اگر پیش از این وبلاگ نویسی را تجربه کردید، احتمالا از شما پرسیده شده که “چرا آخه؟” “چه فایده‌ای داره؟” یا در بیشتر اوقات: “بیکاریا، چه کاریه…!“.

وبلاگ نویسی پیشینه نسبتا زیادی دارد، طبق جزییاتی که در ویکیپدیا (اینجا) میتوان یافت، نزدیک به ۲۶ سال از اولین یادداشت برداری‌های روزانه در اینترنت میگذرد. در ایران هم بیش از ۱۵ سال از اولین وبلاگ‌ها و بلاگ‌پست‌ها میگذرد. به نظر شما واقعا هنوز هم وبلاگ نویسی کار موثری است؟

من با قطعیت به شما میگویم، بله، هنوز هم موثر، حتی بیشتر از قبل! وبلاگ نویسی هنوز هم چالش برانگیز، ارزشمند، هدف‌ساز، الهام بخش و جتی پولساز است. وبلاگ نویسی یک سبک برای ارائه محتوا است و نباید فراموش کنیم که این ابزار و روش تعامل همچنان جایگاه خودش را داراست.

این روزها وبلاگ نویسی قاعده مند شده، اصول دقیقی پیدا کرده و به زبان ساده‌تر، برای خودش یک حرفه و شغل به حساب میاد!

افراد تاثیر گذار بسیاری هنوز هم در سراسر دنیا روزانه نویسی آنلاین را کنار نگذاشته‌اند، وبسایت‌ها و برند‌های مختلف همچنان بلاگ را در برنامه دارند و به صورت هدفمند نوشتن و تیم تحریریه را در دستور کار دارند! و اگر نمی‌دانید باید بگویم، یکی از اولین قدم‌ها برای شروع بحث بازاریابی محتوایی نوشتن برنامه‌ریزی جهت آغاز به کار وبلاگ سایت شماست!

اولین سوالی که برایتان پیش آمده احتمالا این است که تا شبکه‌های اجتماعی هستند چرا وبلاگ بنویسیم؟ چرا در اینستاگرام ننویسیم؟

اولین سوالی که برایتان پیش آمده احتمالا این است که تا شبکه‌های اجتماعی هستند چرا وبلاگ بنویسیم؟ چرا در اینستاگرام ننویسیم؟

اولین سوالی که برایتان پیش آمده احتمالا این است که تا شبکه‌های اجتماعی هستند چرا وبلاگ بنویسیم؟ چرا در اینستاگرام ننویسیم؟ شاهین کلانتری تعبیر و پاسخ جالبی به این سوال دارد:

اینستاگرام (و امثالهم) در نهایت مثل دمبل‌های خانگی است، جای باشگاه را نمی‌گیرد. خود تو هر سوال مهمی داشته باشی، توی گوگل سرچ می‌کنی، نه اینستاگرام.

چرا خیلی‌ها وبلاگ می‌نویسن؟

پاسخ این سوال به اهداف افراد مختلف برمیگرده، اما به طور عمده ۳ دلیل برای بلاگینگ یا همون وبلاگ نوشتن وجود داره:

 1. کسب درآمد
 2. معرفی کسب و کار
 3. سرگرمی و عادت

در ادامه هر کدام از این موارد رو با هم بررسی می‌کنیم:

کسب درآمد آنلاین با وبلاگ نویسی

راستش رو بخواهید برای خیلی‌ها گذران زندگی با وبلاگ نویسی و کسب درآمد ازش یک رویاست! خودتون رئیس خودتون هستید، محل کارتون خونه است و یک درآمد به جا و هدفمند دارید! چی بهتر از این؟

احتمالا راجع به این سبک از درآمدزایی کمتر شنیده باشید، اما پیشنهاد می‌کنم حتما در زمینه اینفلوئنس مارکتینگ (Influencer marketing) و افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) بیشتر بخونید!

مثال‌های وطنی در این رابطه کمه اما دلیل نمیشه که این کار شدنی نیست، به آسانی و با پیگیری شدنیه و نبود مثال‌های خوب و به‌جا به خاطر بکر بودن این بستر درآمدزایی هستش!

برای مثال باید اینفلوئنسر‌های اینستاگرامی رو به شما یادآوری کنم و بگم که خیلی از افرادی که همه ما میشناسیمشون به آسانی تمامی درآمد و تمرکزشون رو در صفحات اجتماعی صرف میکنن و زندگی خوبی هم دارند!

معرفی کسب و کار

اگر کسب و کاری دارید، بلاگ نوشتن یکی از مهمترین کارها برای معرفی و به قولی پروموت (Promote) خدمت یا محصول شماست. به عنوان مثال، شما یک گارکاه تولید درب و پنجره دوجداره دارید: وبلاگ شما یک ابزار عالی برای ارائه توانمندی‌های شما، پاسخ به سوالات مشتریان و حتی راهنمایی کردن آنها جهت استفاده صحیح از یراق‌ها و حتی انتخاب پروفیل مناسب جهت خرید است!

جذابیت این اتفاق زمانی نمایان می‌شود که وقتی راجع به بیزینس و در زمینه کاری خودتان در وبلاگتون بنویسید، به صورت پیش فرض به رونق کسب و کارتان کمک کرده‌اید. به مرور موتور‌های جستجوگر شما را درک می‌کنند و افرادی که نیاز به تخصص شما داشته باشند شما را خواهند یافت.

طبق آمار و ارقامی که در isitwp قابل مشاهده است، وبسایت‌هایی که وبلاگ دارند:

 • ۲ برابر ایمیل و بازخورد ایمیلی بیشتری رو دریافت می‌کنند!
 • ۹۷% لینک بیشتر به وبسایتشون داده میشه
 • ۶۷% لید بیشتر در بزینیس‌های B2B رو خواهند داشت!
 • بهبود ۱۲۶% در رشد لید‌های ورودی نسبت به کسب‌وکارهایی که وبلاگ ندارند را تجربه می‌کنند!
پیشنهاد: اگر وبسایتی برای کسب و کار خودتون دارید و اقدام به وبلاگ نویسی در حوزه کسب و کارتون رو در برنامه دارید حتما برای ایمیل مارکتینگش هم برنامه ریزی کنید.
خیلی از دهه شصتی‌ها آشناییشون با وب و اینترنت بعد از چت به وبلاگ خلاصه میشه!

خیلی از دهه شصتی‌ها آشناییشون با وب و اینترنت بعد از چت به وبلاگ خلاصه میشه!

وبلاگ نویسی برای سرگرمی

باورش برای خیلی‌ها که سالهاست سراغ وبلاگ نرفتن سخته ولی بسیاری، هنوز هم از بلاگفا و پرشین بلاگ استفاده می‌کنند و حتی روزانه وبلاگ هایشان را بروز می‌کنند. وبلاگ نویسی به سبک یادداشت برداری روزانه برای بسیاری مثل یک عادت و حتی جزوی از سبک زندگی به شمار میره.

راجع به چه موضوعی وبلاگ راه بندازیم؟ راجع به چی بنویسم؟ هر چیزی، هر موضوعی، به هر دلیلی! راستش را بخواهید دلیل یا بهانه برای وبلاگ نویسی و نوشتن یک مطلب آنقدر زیاده که نمیشه برنامه و دقیق و مدونی براش ارائه داد.

در وبلاگتان شما محدودیتی نخواهید داشت: از روابط خانوادگی و دوستانه بگید، از عادتهایتان بنویسید، خاطرات و اتفاقات سفرها و چالش‌های زندگی‌تون رو مکتوب کنید، مثل یک دفترچه خاطرات روزانه کارهایتان را به خودتون یادآوری کنید و خودتون رو با خودتون بسنجید. چه عیبی داره که نظرتون را راجع به هر چیزی ارائه بدید، چه محصول باشه و چه خدمت و حتی تجربه‌های شخصی از مواجه با اتفاقات…

فواید وبلاگ نویسی

فکر نکنید که وبلاگ نویسی فقط جنبه سرگرمی داره، مزایای وبلاگ نویسی رو در ادامه براتون میگم تا بدونید که ابدا نباید این کار رو دست کم گرفت.

 • تقویت خلاقیت: وبلاگ نویسی تاثیر مستقیم در خلاقیت شما دارد، با وبلاگ نویسی ناخودآگاه افکار خودتون رو کنترل و روی ایده‌ها و روش‌های جدید تمرکز خواهید کرد.
 • افزایش اعتماد بنفس: داشتن یک وبلاگ شخصی به نام خودتان و نوشتن مستمر در آن تاثیر غیر قابل انکاری در بهبود اعتماد بنفس شما دارد!
 • دوستان جدید: یافتن دوستان جدید آنلاین از ساده ترین مزایای وبلاگ نویسی است!
 • یادگیری مهارت‌های جدید: مهارت هایی مثل نوشتن، تعامل در شبکه‌های اجتماعی، SEO و خیلی چیزهای دیگه فرصت‌های شغلی و اتفاقات جدیدی رو در زندگی شما ایجاد خواهد کرد.
 • ایجاد برند شخصی: کافیست در زمینه تخصصی خودتون هم گاهی بنویسید، با این روش می‌توانید با متخصصان و سایر افرادی که در زمینه شغلی شما سوالی دارند کمک برسانید و برای خودتان نام و برندی دست و پا کنید.
 • افزایش قدرت تمرکز: برای پست یک متن در اینستاگرام چند دقیقه وقت نیاز دارید، برای توییت کردن کمتر از ۳۰ ثانیه، اما برای نوشتن یک بلاگ پست شایسته گاها باید روی موضوعی مطالعه کنید و وقت صرف کنید و با تمرکز یک جمعبندی را همراه با نظر شخصیتان ارائه دهید.
 • یادگیری: وقتی قرار است راجع به یک موضوع در وبلاگ شخصی مان اظهار نظر کنیم، احتمالا درگیر صحت افکار و برداشتمان خواهیم شد، احتمالا بدنبال درک بهتر از موضوع اطلاعاتمان را تکمیل خواهیم کرد و در نهایت سعی میکنیم به درستی برداشت هایمان را ارائه دهیم! همین پروسه ناخودآگاه ما را در روند یادگیری قرار خواهد داد!
 • ماندگاری: خیلی ساده است! اگر شما در اینستاگرام پستی نگذارید، یا توییتی ارسال نکنید، احتمالا فالوئر‌های شما، فراموشتان خواهند کرد. اما در خاطر داشته باشید، کاربرها برای پاسخ سوالاتشان، بی لحظه‌ای تعلل به سراغ گوگل می‌روند و سرچ می‌کنند، شما هر کجا که باشید، اگر حرف حساب زده باشید و به جا گفته باشید، حتما کسی در زمانی شما را خواهد یافت که انتظارش را ندارید.
 • رسانه شخصی: اگر کمی جدی به مقوله وبلاگ داشتن و نوشتن نگاه کنیم، باید گفت شما با داشتن یک وبلاگ حتی ساده تریبون و رسانه خودتان را دارید! نگران فیلتر شدن تلگرام بابت از دست دادن ترافیک افراد کانالتان یا فیس بوک بابت لایک‌های پیجتان نخواهید بود!
  بلاگ شما سرزمین شماست و می‌تواند بازتاب عقاید و آمال و ایده‌های شما باشد! بلاگ شما رسانه شماست و صدای شما را به گوش بقیه خواهد رساند!
 • کسب درآمد و پول: واقعیت این است که از وبلاگ داشتن هم میتوان پول درآورد! در همه جای دنیا بلاگر بودن یک شغل محسوب می‌شود. روش‌های ساده‌ای هم دارد، جذب تبلیغات، رپورتاژ نویسی، کار پروژه‌ای و دونیشن جمع کردن و خیلی کارهای ساده و ریز و درشت دیگر!
  این روش‌ها سریع نیستند و البته پولی که کسب می‌کنید، خیلی زیاد نیست، اما شک نکنید اونقدر حال خوب به شما میده که هزار برابر قبل به بلاگتون خواهید رسید.
وبلاگ نویسی این روزها بیشتر به یک لایف‌استایل بدل شده که باید اعتراف کنم مزایاش برای فرد از هر وجه دیگه‌اش بیشتر و قابل اعتناء تره

وبلاگ نویسی این روزها بیشتر به یک لایف‌استایل بدل شده که باید اعتراف کنم مزایاش برای فرد از هر وجه دیگه‌اش بیشتر و قابل اعتناء تره

راجع به مزایای وبلاگ نویسی خیلی گفتیم، خب، حالا برای وبلاگ نویسی باید از کجا شروع کنیم؟

وبلاگ نویسی را از کجا شروع کنیم؟

اگر قصد استفاده از سرویس‌های رایگان را دارید، پیشنهاد می‌کنم در یکی از سرویس‌های ایرانی ارائه وبلاگ ثبت نام کنید، خیلی ساده می‌تونید وبلاگی به اسم خودتون ثبت و ایجاد کنید و نوشتن و تولید محتوای خودتون رو برنامه ریزی کنید.

شاید شما هم مثل من و خیلی‌های دیگر تمایلی به استفاده از سرویس‌های رایگان ندارید، شاید دوست دارید از برند و نام خودتان بهره بگیرید و روی پای خودتان بایستید! در این صورت باید:

 • یک دامنه تهیه کنید. (پیشنهاد من ir. است، هم ارزان است (حدودا سالی ۷ الی ۱۰ هزار تومان) و هم ساده و دم دست! مثل همینجا alipb.ir)
 • هاست بخرید. (پرداخت مبلغ بابت خرید هاست معمولا سالانه است و بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در سال هزینه دارد)
 • CMS مورد نظرتان را در هاست مورد نظرتان نصب کنید. (پیشنهاد من و خیلی‌های دیگر وردپرس است. بابت این موضوع بزودی مفصل برایتان خواهم نوشت، اما علی‌الحساب با یگ گوگل ساده می‌توانید راه حل‌های مختلفی بیابید)
 • قالب مورد نظرتان را (از فروشگاه‌های متعدد ایرانی) بخرید یا نسخه‌های رایگان دانلود کنید و یا برای طراحی یک قالب اختصاصی به سراغ یک طراح بروید! (بابت مورد آخر با من تماس بگیرید، شما رو با یک تیم حرفه‌ای آشنا خواهم کرد)
 • نوشتن را آغاز کنید!
در صورتی که یک وبلاگ شخصی با امکانات اختصاصی مدنظرتونه، میتونید با من در ارتباط باشید. یا ایمیل، تلگرام و واتساپ یا حتی کامنت در انتهای این متن من رو خواهید یافت.

 

View this post on Instagram

 

. وبلاگ نویسی از آن دسته کارهایی است که گویا در ظاهر اهمیت و محبوبیتش را در میان کاربران از دست داده اما در باطن جریان چیز دیگری است! فرای پیشینه ۲۵ ساله وبلاگ نویسی باید گفت هم‌اکنون حتی در سال ۲۰۲۰ هم دلیل کافی برای وبلاگ داشتن و نوشتن وجود دارد. من علی پوربافرانی هستم و در ادامه سعی دارم برای شما از فواید وبلاگ نویسی بگم، با من همراه باشید. . اگر پیش از این وبلاگ نویسی را تجربه کردید، احتمالا از شما پرسیده شده که “چرا آخه؟” “چه فایده‌ای داره؟” یا در بیشتر اوقات: “بیکاریا، چه کاریه…!“. . وبلاگ نویسی پیشینه نسبتا زیادی دارد، طبق جزییاتی که در ویکیپدیا میتوان یافت، نزدیک به ۲۶ سال از اولین یادداشت برداری‌های روزانه در اینترنت میگذرد. . در ایران هم بیش از ۱۵ سال از اولین وبلاگ‌ها و بلاگ‌پست‌ها میگذرد. به نظر شما واقعا هنوز هم وبلاگ نویسی کار موثری است؟ . من با قطعیت به شما میگویم، بله، هنوز هم موثر، حتی بیشتر از قبل! وبلاگ نویسی هنوز هم چالش برانگیز، ارزشمند، هدف‌ساز، الهام بخش و جتی پولساز است. . وبلاگ نویسی یک سبک برای ارائه محتوا است و نباید فراموش کنیم که این ابزار و روش تعامل همچنان جایگاه خودش را داراست. . . . . #وبلاگ_نویسی #وبلاگ #بلاگ #نویسنده #نویسندگی #محتوا #بازاریابی_محتوایی #بازاریابی_محتوا #کسب_درآمد #بازاریابی #پول #درآمد #نویسندگی #شاهین_کلانتری #بلاگفا #پرشین_بلاگ #تولید_محتوا #کسب_و_کار #کسبوکاراینترنتی

A post shared by ali.pb (@alipb) on